bądź ekologiczny

Facebook Facebook
7,6 GW to nowy rekord mocy, z którą pracowały turbiny wiatrowe w Polsce.
13.01.2023

7,6 GW to nowy rekord mocy, z którą pracowały turbiny wiatrowe w Polsce.

Zgodnie z informacjami PSE, rekord mocy padł w środę o godzinie 18.45, kiedy to turbiny wiatrowe pracowały z chwilową mocą 7600 MW. Poprzedni rekord chwilowej mocy pochodził z 5 kwietnia 2022 r., kiedy to o godz. 0.15 wiatraki pracowały z chwilową mocą 7205 MW.

W środę 4 stycznia został pobityrekord mocy  z którą pracowały turbiny wiatrowe w Polsce.  7,6 GW to nowy rekord mocy. Poprzedni rekord generacji godzinowej padł 5 kwietnia 2022 r. i wynosił 7185 MWh.

Energia wiatrowa ostatnimi laty nie była promowana w naszym kraju. Brak odpowiednich przepisów prawa o którym pisaliśmy spowodował wręcz zatrzymanie lub spowolnienie rozwoju tego odnawialnego źródła energii. Naszym zdaniem to duże nieporozumienie. Energia z wiatru jest w naszej szerokości geograficznej znacznie lepsza niż ze słońca. Należy pamiętać, że panele fotowoltaiczne dają energię praktycznie w słoneczne dni i nie pracują w nocy. Turbiny wiatrowe mają tu znaczącą przewagę nad fotowoltaiką - pracują bowiem 24 h więc dają energię bardziej równomiernie nie obciążając sieci przesyłowych jak farmy fotowoltaiczne.

Dodatkowo panele fotowoltaiczne przy zanieczyszczonym powietrzu, a w Polsce mamy smog, silnie się brudzą i tracą przez to swoją sprawność i wydajność. Brak nasłonecznionych dni zimą i jesienią też wpływa na całoroczną wydajność paneli solarnych. Te czynniki nie mają zaś wpływu na wydajność turbin wiatrowych.

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij