bądź ekologiczny

Facebook Facebook
Brak nowelizacji ustawy wiatrakowej  = brak funduszy KPO
23.12.2022

Brak nowelizacji ustawy wiatrakowej = brak funduszy KPO

Polska gospodarka straci co najmniej 7 miliardów złotych w perspektywie 2030 r. z tytułu wyższych cen energii, jeśli rządzący nie przyjmą pilnie nowelizacji ustawy umożliwiającej budowę wiatraków (10H) na lądzie — to wnioski z analizy firmy analitycznej Aurora i Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Miliardowe fundusze KPO z Unii Europejskiej wstrzymane nie tylko ze względu na praworządność naszego kraju ale też brak nowelizacji ustawy wiatrakowej.

Jeśli w perspektywie miesięcy nie otrzymamy funduszy z KPO czeka nas zapaść gospodarcza i głęboki kryzys - tak twierdzi większość niezależnych ekspertów finansowych. Ustawa 10H czyli tzw ustawa odległościowa wprowadzona przez PiS w roku 2016 kompletnie zahamowała rozwój energetyki wiatrowej w Polsce. Jest to wbrew polityce Unii Europejskiej, która wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii. Energia z wiatru na pewno takim źródłem jest - nawet bardziej niż szaleńczo wspierana fotowoltaika.

Dlaczego energia wiatrowa jest lepsza niż energia ze słońca w Polsce ?

Wystarczy dziś spojrzeć przez okno - w naszym kraju zimą liczba dni słonecznych jest zredukowana ostatnimi zimami do minimum. Mamy bardzo mało słonecznych dni, do tego dzień jest krótki a zwyczajnie w nocy nie produkujemy energii z ogniw solarnych. W przeciwieństwie do energi z wiatru, która produkowana jest 24 h a nawet w nocy powstaje jej więcej niż w dzień z racji prądów powietrznych. Fotowoltaika boryka się też z opadami śniegu ( nieodśnieżone panele nie działają) a także ze smogiem ( brudne panele też nie działają lub mają ograniczoną sprawność ). Takich problemów nie ma energia wiartowa. Dziwi zatem fakt, że zamiast rozwijac darmową energię z wiatru chcemy ją ograniczać.

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij