bądź ekologiczny

Facebook Facebook
Zakaz palenia mokrym drewnem i biomasą o wilgotności powyżej 20 %
28.05.2020

Zakaz palenia mokrym drewnem i biomasą o wilgotności powyżej 20 %

Zapewne niewielu z użytkownikow kotłów c.o wie, że jest zakaz palenia mokrym drewnem i biomasą np: zrębką - tj taką powyzej 20 %. Przypomina o tym na plakatach warszawski ratusz. 

Zakaz obowiązuje też na floty i mieszanki, węgiel brunatny i oczywiście śmieci. Z informacji od czytelników, które do nas napływają straż miejska spalanie śmieci jako nielegalną termiczną utylizację odpadów i nakłada naprawdę wysokie mandaty - tak samo z ogniskami gdzie wypalane są odpady zielone tzw zielony złom. Obecnie odpady zielone należy oddawać do wyspecjalizowanych firm przetwarzających i odbierających odpady.

Przy okazji należy też przypomnieć rozporządzenia Unii Europejskiej o dekarbonizacji europy - fani spalania węgla się zmartwią, że będzie on zakazany na naszym kontynencie - ma go całkowicie zastąpić biomasa. Inwestowanie w piece węglowe jest zupełnie bez sensu, wielu marszałków województw w Polsce podjęło już decyzję o całkowitym zakazie węgla tak samo jak w Krakowie.

Wg naszych badań spalanie paliw nie kwalifikowanych, odpadowych, niskiej jakości wynika często w Polsce nie tylko z biedy energetycznej - często niestety jest to przyzwyczajenie, kultywacja pewnej rodzinnej tradycji, otrzymujemy fotki od czytelnikow gdzie stoi ładny nowoczesny dom, drogie suvy pod nim, a z komina leci ciemny gęsty dym z pieca węglowego. Niestety jest to wciąż nagminny widok. Taka tradycja jest naprawde karygodna i wynika z ciągłych braków w edukacji ekologicznej społeczeństwa. Dlatego apelujemy o więcej kampani informacyjnych w szeroko dostępnych mediach !

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij