bądź ekologiczny

Facebook Facebook
Ogrzewanie pelletem - cena, opinie użytkowników, czy warto ?
30.03.2021

Ogrzewanie pelletem - cena, opinie użytkowników, czy warto ?

Pellet - popularna alternatywa dla miłościwie nam panującego węgla eko groszek. Bije go w każdym zakresie na głowę:

- jest ekologiczny

- pochodzi z zasobów odnawialnych

- ma niską emisję

- jest czysty

- jest pachnący

- popiół to nawóz a nie trujący odpad

- jest łatwy to składowania, paczkowania, workowania

Nie dziwi zatem fakt, że pellet wypiera eko groszek dosłownie wszędzie. Dodatkowo dopłata w programie Stop Smog Czyste Powietrze jest duzym atutem, szczególnie, że kocioł na pellet o podwyższonym standardzie czyli niższa emisją pyłów PM jest lepiej dofinansowany. 

Kotły co na pellet są bardzo nowoczesne - posiadają palniki z samoczynnym zapłonem, które też się same oczyszczają z popiołu i zgorzeliny. Paleta sterowników jest naprawdę szeroka, są to np: sterowania z dotykowym wyświetlaczem, graficzną wizualizacją oraz sterowaniem przez smartfona. 

Kotły c.o. do spalania granulatu trocinowego czyli pelletu to piece z podajnikiem, możemy mieć różne modele kosza na paliwo - mniejsze - gdy mamy małą kotłownię ale też duże. Możliwe jest zainstalowanie całorocznego zewnętrznego silosa - ładowanego bezpośrednio z cysterny. Wówczas nie musimy ręcznie przeładowywać worków z peletem. Dostępne są też podajniki pneumatyczne do pelletu , które mogą zasysać granulat z pomieszczenia oddalanego nawet 10 m od kotłowni. Możliwości podawania paliwa są znacznie większe niż w przypadku eko groszku czy np: zrębki.

Pellet to nie tylko wygoda ale ekologia - nasz test pokazuje jak ekologiczne są piece opalane pelletem. Ich emisja spalin jest naprawdę niska a sprawność cieplna przekracza 90 %. 

Pellet czy ekogroszek - takich tematów na forach oraz grupach na facebook jest mnóstwo. Każdy z użytkowników, który miał kiedyś piec z podajnikiem na ekogroszek a przesiada się na pellet jest zachwycony i wychwala swoje urządzenie. Opinie są naprawde pozytywne z licznymi rekomendacjami. Przestrzegamy jednak przed nadmiernym optymizmem, który czasami jest wśród klientów - kocioł na pellet to najlepszy sposób ogrzewania paliwem stałym - ale wciaż w porównaniu z kotłem gazowym czy pompą ciepła wymaga obsługi użytkownika, zakupu paliwa, wysypywania popiołu oraz po prostu dbania o nalezy stan palnika. Dlatego nie sposób porównać go z pompami cieplła czy piecami gazowymi. Niektórzy w przypływie optymizmu próbują to robić i wprowadzają innych użytkowników w bład - stąd jest też grupa rozczarowanych użytowników w mediach społecznościowych, którzy odradzają pellet.

Pellet jako paliwo w 100 % pochodzenia biomasowego jest naprawdę ekologicznym sposobem na ogrzewanie domu. Niestety jest też ciemniejsza strona tego paliwa. Brak norm i regulacji dotyczacych jakości pelletu w Polsce, powoduje, że wielu producentów granulatu nie robi go w 100 % z trociny. Istnieją liczne sytuacje, gdzie z trociną mieszane są pyły czy troty z mdf, płyt wiórowych itp. Są to zanieczyszczone trociny z chemikaliami. Spalając taki pellet mamy wiele problemów:

- więcej popiołu i zgorzeliny

- palnik się blokuje a czasami odkształca bo temperatura spalania pelletu z mdf czy osb jest dużo wyższa 

- mamy gorsza emisję spalin

Jak zatem rozpoznać który pellet jest dobry a który nie ?

Niestety sam certyfikat niewiele nam daje. Certyfikowany pellet może tez być chrzczony, klient w warunkach domowych nie jest w stanie zweryfikować składu chemicznego pelletu i porównać go z tym z certyfikatu. Domowe proste sposoby to:

- wrzucić pellet do szklanki wody - zobaczyć czy będzie pływał czy zatonie

- powąchać pellet- powinno czuć zapach drewna i trocin - jak czuć zapach chemikaliów i lakierów to na pewno mamy pellet z domieszką odpadów

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij