bądź ekologiczny

Facebook Facebook
Mapa smogu a korona wirusa covid-19 w Polsce
17.04.2020

Mapa smogu a korona wirusa covid-19 w Polsce

Powyższe dwie mapy przedstawione przez naukowców nie zostawiają chyba żadnych wątpliwości o korelacji rozprzestrzeniania się korona wirusa tam gdzie jest najwyższy poziom smogu. Korelacja jest widoczna gołym okiem, że te województwa gdzie jest nawięcej pyłów PM i największy smog - szybciej chorują na korona wirus covid-19.

Jak widać na mapie, jedyny region dolnego śląska nie jest widoczny dobrze ale to wynika z bardzo słabego monitoringu poziomu smogu w tym województwie. Wielokrotnie alarmy smogowe z dolnego śląska monitorowały ten temat. Pytanie sie tylko nasuwa - kiedy nasz rząd zacznie wiązać fakty: smog wpływa na nasze zdrowie oraz na rozprzestrzenianie się koronawirusa. 

Co gorsze, jak nie będziemy dokonywać działań redukcji smogu a tylko kwarantannę to będziemy mieli jesienią drugą mocną falę zachorowań na koronawirusa. Obecnie zmniejsza się powoli liczba zachorowań bo poprawia się jakość powietrza. Jesienią przyjdzie smog - korona wirus może znowu wrócić.

Polska powinna wykorzystać walkę z korona wirusem, rozszerzone prawa państwa na ostateczne rozprawienie się ze smogiem - skontrolować kotłownie - wyłączyć z eksploatacji wszystkie śmieciuchy kopciuchy czyli stare piece na wszystko. Teraz jest na to doskonały moment !

Mamy też nadzieję, że Polacy też zaczną szanować swoje zdrowie i dbać o środowisko oraz walczyć ze smogiem. Największe przyzwolenie na smog było wśród starszych ludzi, którzy nieustannie twierdzili że palili 20 lat temu w starych piecach i smogu nie bylo - takie bajeczki byly wciskane młodym. Niestety to ta grupa społeczna teraz najbardziej cierpi z powodu korona wirusa. Ciekawe, czy zmieni to ich poglądy i podejście do smogu ?

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij