bądź ekologiczny

Facebook Facebook
Czy UE odpowiada za droższy prąd w Polsce ?
22.03.2022

Czy UE odpowiada za droższy prąd w Polsce ?

Na ulicach pojawiły się ostatnio billboardy, na których jest  m,in napisane,że opłata klimatyczna Unii Europejskiej to aż 60 % kosztów produkcji energii - nic bardziej mylnego !

Polityka klimatyczna UE = droga energia. Niestety ale mamy tu wprowadzajace w błąd infomracje, które mają raczej odwracać uwagę Polaków od skali zaniedbań w sektorze enegetyki od lat.

Handel emisjami Co2 odpowiada za 60 % kosztu wytworzenia energii - to fakt. Tylko to system, z którego zyski trafiają do skarbu Państwa !

Dodatkowo, to jest 60 % nie kosztu energii ale kosztu wytworzenia samej energii - a finalną cenę, którą płacimy ustala i tak spółka energetyczna ze swoją marżą. A te spółki w Polsce są w większości państwowe. 

Co płacimyw  cenie za prąd ?

Płacimy podatki, akcyzę, opłaty dystrybucji, przesyłowe opłaty i mocowe itp =  w większości to podatki ! 

W praktyce system ETS odpowiada za 1/4 ceny energii elektrycznej !

 

Czy poza UE jest tańszy prąd ?

Sądząc po rosnących cenach energii elektrycznej np w Afryce czy Turcji niestety nie. Wszędzie spółki energetyczne optymalizują marże i zyski za które płacimy my klienci.

Ceny prądu mamy wyższe nie tylko z powodu systemu marż i podatków ale też lat zaniedbań w sektorze energetyki. Mamy mało konkurencyjny rynek zdominowany przez państwowe spółki, brak rozwiązań z dziedziny waste to energy  - czyli energii elektrycznej ze spalania odpadów, rynek fotowoltaiki został zdewastowany nowymi przepisami a tania energia z wiatru została zdławiona przepisami zasady 10 h, do tego nie korzystamy z taniej energii wodnej. Nie promujemy zatem źródeł energii odnawialnych a bazujemy na energii z importowanego gazu czy węgla  - stąd trudno mówić o niezależności energetycznej naszego kraju. Co więcej pośrednicy - czyli państwowe spółki energetycznej nastawione są mocno na optymalizację zysków i podatków aby zasypywać dziurę budżetową i deficyt. Za to wszystko płacimy my niestety......


Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij