bądź ekologiczny

Facebook Facebook
Zielone tablice - tylko dla aut z napędem elektrycznym
07.04.2021

Zielone tablice - tylko dla aut z napędem elektrycznym

Większość już wie, dla tych co nie wiedzą - zielone tablice mają auta zero emission - czyli z napędem elektrycznym. Są to auta wyłącznie z silnikiem na prąd, które nie mają układów wydechowych i naprawdę nie emitują żadnych spalin.

Rozporządzenie ministerstwa, które weszło w życie rok temu, to odpowiedź na ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Ustawodawca zapisał tam, że "pojazd elektryczny i pojazd napędzany wodorem posiadają tablice rejestracyjne wskazujące na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu".

Dzięki takim tablicom  znacznie łatwiej odróżnić na drodze  samochody z napędem elektrycznym, dlatego widać ich coraz więcej na naszych drogach. Do tej pory oznaczano je specjalną naklejką, która była słabo widoczna, a to rodziło sporo nieprzyjemnych sytuacji na drodze. Najlepszym przykładem może być jazda buspasami, którymi elektryki mogą się poruszać. Często zdarzało  się jak donosi serwis Moto, że samochód elektryczny był traktowany przez taksówkarzy i kierowców autobusów jako intruz. Zielone tablice ułatwiają kontrolę, czy do specjalnych, wydzielonych stref w centrach miast tylko dla pojazdów zeroemisyjnych rzeczywiście wjeżdżają uprawnione auta.

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij