bądź ekologiczny

Facebook Facebook
Wpływ zanieczyszczeń i smogu na zdrowie człowieka
11.10.2017

Wpływ zanieczyszczeń i smogu na zdrowie człowieka

W poniedziałek, 9 października 2017 roku Katowicach odbyła się konferencja "Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie" z inicjatywy Polskiej Izby Ekologii. Spotkanie miało na celu uświadomienie powagi problemu jakim jest smog w Polsce a my byliśmy patronem medialnym tej imprezy. 

Nasz kraj znajduje się w czołówce państw z najgorszą jakością powietrza. Na 50 miast wymienionych w rankingu aż 33 znajdują się w Polsce. Nie stawia to Polaków w najlepszym świetle, jeśli chodzi o dbałość o ekologię. Statystyki również nie napawają optymizmem. Co roku z powodu chorób układu oddechowego umiera przedwcześnie od 40 do 45 tysięcy Polaków. Profilaktyka jest o wiele tańsza niż leczenie ewentualnych chorób. Należy mówić o przyczynach powstawania smogu oraz próbować je zwalczać.

Niestety nasze społeczeństwo nie jest jeszcze do końca świadome o zagrożeniach jakie przynosi smog. Ponad 50% ludzi sądzi, że zanieczyszczone powietrze nie wpływa negatywnie na zdrowie. 

Smog powstaje poprzez ogrzewanie domów paliwami niskiej jakości tj. węgiel, muły węglowe czy nawet wilgotne drewno oraz przez dużą ilość pojazdów poruszających się po miastach. Aby zmniejszyć swój udział w truciu powietrza należy zamienić węgiel na lepsze jakościowo paliwa jakim jest np. pellet oraz zaopatrzyć się w piec grzewczy co najmniej klasy 5. W wielu miastach Polski władze dają dofinansowania do pieców, aby wspomóc mieszkańców w walce o czystość powietrza. 

Zanieczyszczenia atmosfery nie wpływają jedynie na problemy z drogami oddechowymi, ale również na naszą wagę ciała. Jak mówi Pani dr. hab. Joanna Żywiec z Katedry Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii w Zabrzu zanieczyszczenia powietrza wpływają również na zaburzenia produkcji insuliny powodując m.in. cukrzycę. Jeśli dołożymy do tego brak aktywności oraz częste spożywanie mocno przetworzonego jedzenia to ma co się dziwić, że mamy problemy ze zdrowiem.

Podsumowując. Zdrowie to temat bardzo szeroki, składający się z wielu czynników. Warto zacząć dbać o swój dobry stan. Pamiętajmy, że planeta Ziemia nie jest naszą własnością i nikt nie dał nam prawa do niszczenia jej. Powinniśmy darzyć "nasz dom" odpowiednim dla niego szacunkiem, tak aby przyszłe pokolenia nie musiały cierpieć przez nasze błędy."

Skutki smogu są więc bardzo niebezpieczne !

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij