bądź ekologiczny

Facebook Facebook
 W Polsce jeździ 30 000 osobowych aut elektrycznych i przybywa 3000 szt miesięcznie.
27.12.2022

W Polsce jeździ 30 000 osobowych aut elektrycznych i przybywa 3000 szt miesięcznie.

Zmiany wynikające z transformacji rynku motoryzacyjnego zaczynają obejmować i regulować coraz więcej kwestii. Senacka komisja ds. klimatu właśnie wystąpiła z inicjatywą ustawodawczą związaną z autami napędzanymi silnikami elektrycznymi. Nowelizacja ustawy ma umożliwić rozliczanie w delegacjach służbowych kosztów wykorzystania prywatnych samochodów właśnie z tym napędem. W Polsce jeździ 30 000 osobowych aut w pełni elektrycznych BEV.

Co to jest BEV ? - z angielskiego : battery electric vehicles czyli samochody elektryczne na baterie

 

Obecnie w kosztach delegacji można rozliczać tylko użycie prywatnych samochodów spalinowych. W rozliczeniu delegacji trzeba bowiem podać pojemność silnika, a auta z napędemBEV zamiast niego mają akumulatory . Nie jest więc możliwe dziś ich rozliczenie.

Jak poinformował Polską Agencję Prasową senator Stanisław Gawłowski (niez.), senacka komisja ds. klimatu wystąpiła właśnie z inicjatywą odpowiedniej nowelizacji ustawy o transporcie drogowym z 2001 roku. Gawłowski podkreślił, że po wejściu w życie tej nowelizacji, można będzie uzyskać zwrot kosztów używania do celów służbowych także prywatnych samochodów elektrycznych.

Art. 1 projektu nowelizacji zakłada, że “na podstawie umów cywilnoprawnych mogą być używane, do celów służbowych, samochody osobowe, w tym stanowiące pojazd elektryczny w rozumieniu art. 2 pkt. 12 ustawy z 11 stycznia 2018 roku o elektromobilności i paliwach alternatywnych lub pojazd napędzany wodorem w rozumieniu art. 2 pkt 15 tej ustawy, motocykle i motorowery, niebędące własnością pracodawcy”.

Projekt komisji senackiej musi jako własną inicjatywę ustawodawczą przyjąć Senat. Następnie przyjęte przez drugą izbę projekty ustaw muszą być uchwalone przez Sejm, po czym wracają do Senatu, zgodnie z normalną procedurą parlamentarną.

Obecnie w Polsce przybywa średnio 3 000 samochodów miesięcznie. Pod koniec listopada 2022 r. po polskich drogach jeździło 59 187 elektrycznych samochodów osobowych.

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij