bądź ekologiczny

Facebook Facebook
Spalanie drewna uchroniło nas od wysokich kar
04.01.2022

Spalanie drewna uchroniło nas od wysokich kar

Według danych podanych przez GUS w ubiegłym roku wskaźnik udziału energii ze źródeł odnawialnych wzrósł do 16,13 proc. Tymczasem unijny cel dla Polski to 15 proc.Osiągniecie tego progu uchroniło nasz kraj od wysokich kar za brak realizacji planów udziału OZE w bilansie energetycznym kraju. To duży sukces rządu i nowej minister środowiska i klimatu Anny Moskwy.

Spalanie drewna wciąż dzieli wielu ekspertów i ekologów. Naszym zdaniem zupełnie niesłusznie. W całej Europie używa się drewna opałowego, które nie ma bezpośredniego wpływu na smog. Warunek - musi być spalane w odpowiednich urządzeniach oraz w odpowiedni przewidziany przez producenta kotła czy kominka sposób. Wystarczy pojechać w górskie miejscowości zimą do Austii czy Włoch, gdzie powszechnie używa się drewna a smogu nie ma.

U nas spalamy mokre drewno, nie sezonowane odpowiednio - często spalanie w niewłaświych kominkach czy piecach i stąd smog. 

Specjalistyczne, dedykowane do ekologicznego spalania drewna urządzenia grzewcze są już od dawno oferowane w Polsce. Są polskie kotły c.o zgazowujące drewno . które spalają czysto drewno, bez dymu z bardzo niską emisją spalin  - porówynywalną do pelletu. Generalnie czyste spalanie drewna gwarantuje tylko piroliza czyli dwustopniowe jego spalanie. Są już kotły c.o pirolityczne do zgazowania drewna a nawet zrębki drzewnej. Możemy zatem ekologicznie spalać biomasę drzewną. Pokazują to liczne filmiki w internecie.

Niestety część ekologów jest nastawiona negatywnie do spalania drewna, wynika to zapewnie z ich niewiedzy na temat technologii spalania drewna. Opierają się oni na starych technologiach i chcą zabronić używania drewna w Polsce co jest nonsensem - dostepność drewna oraz jego cena stanowią, że to ogólnodostępne tanie paliwo energetyczne dla każdego. 

Widać, też działalność lobby producentów pomp ciepła roaz gazowe, które aktywnie walczy z energetycznym wykorzystaniem drewna w Polsce. Jeśli nastąpi zakaz spalania drewna to będzie to z niekorzyścią dla użytkowników, producentów kotłów i kominków oraz istostnie wpłynie to niezależność energetyczną naszego kraju. 

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij