bądź ekologiczny

Facebook Facebook
Smog a emisja spalin aut i pieców
25.03.2020

Smog a emisja spalin aut i pieców

W dzisiejszym dniu w Warszawie jest praktycznie brak korków i aut na ulicach z powodu nowych przepisów o kwarantannie.Jak pokazują wskaźniki PM mamy 130 % przekroczone normy pyłów. Naszym zdaniem zamyka to całkowicie dyskusję na temat wpływu na smog aut a pieców. Mamy mroźną noc i sezon grzewczy, czyli za przekroczenie norm PM odpowiada w 100 % emisja z palenisk domowych i przemysłowych.

Od lat na wielu konferencjach mamy polemikę na temat co przyczynia się do powstawania smogu w Polsce i Warszawie ?

Większość badaczy, naukowców i ekspertów wskazywała że to 1 mln aut jest winowajcą kiepskiej jakości powietrza w Warszawie. Dzisiejsze wskaźniki pokazują, że to jednak emisja z piecy wpływa na poziom PM w sposób kluczowy. Mamy dość wietrzny dzień z rześkim powietrzem, brak aut na ulicach, zmniejszoną komunikacje miejską a stężenia są przekroczone !

Mamy sezon grzewczy a wszyscy siedzą w domach i się grzeją - to pokazuje, że tylko programy Ograniczania Emisji z palenisk domowych, ciepło systemowe, modernizacje starych pieców na pompy ciepła czy kotły niskoemisyjne certyfikowane mogą wpłynać na efektywną walkę ze smogiem.

Należy pamiętać, że ideałem byłoby zakazanie sprzedaży i spalania paliw kopalnych całkowicie. Energia cieplna może pochodzić z zasobów odnawialnych jak biomasa, słońce czy z pomp ciepła lub sieci ciepłowniczych.

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij