bądź ekologiczny

Facebook Facebook
Smog 2020 - niestety wciąż jest !
12.10.2020

Smog 2020 - niestety wciąż jest !

Za nami pierwszy chłodniejszy weekend, podczas którego wielu uruchomiło piec c.o do grzania pomieszczeń. Efekt ?

Mamy nadal smog, jakość powietrza mimo wydanych milionów na wymianę piecy c.o nie zmieniła się radykalnie.

Tradycyjnie nasz komitet antysmogowy w pierwsze weekendy sezonu grzewczego udaje się w wybrane miejsca w Polsce celem kontroli jakości powietrza - bez mierników - jedynie wizualnej kontroli. Staramy się aby były to podobne kierunki jak co roku, aby można było ocenić progres lub regres stanu jakości powietrza.

W tym roku pierwsza trasa pogotowia smogowego była objazdowa po miastach:

Ostrołęka

Pułtusk

Przasnysz 

Ciechanów

Chorzele

Grudusk

czyli północne rejony województwa mazowieckiego. Z przykrością możemy stwierdzić, że zapach smogu unosił się we wszystkich badanych miejscowościach. Co ciekawe - w Chorzelach przy głównej drodze kopcą mieszkańcy w najlepsze, trując się nawzajem a dwa patrole policji leniwie sobie jeździły patrolując okolicę i nic nie reagowały.

Podobnie w innych miejscowościach, kopciuchy dymiły, strazy miejskiej patrolujacej okolice nie było. Rozumiemy, że złapanie za rękę lokalnych trucicieli jest trudne - bo zazwyczaj oni kopcą w nocy, kiedy służby kontrolujące albo nie działają lub są w okrojonym składzie. Nie zmienia to jednak sytuacji, że w 2020 smog ma się nadal dobrze.

Smutne w tym wszystkim jest fakt, że wielu obywateli kupiło drogie piece co, pompy ciepła, zestawy ogniw solarnych a są truci przez bezmyślnych sąsiadów, którzy w najlepsze spalają śmieci i palą czym popadnie w starych piecach c.o.....

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij