bądź ekologiczny

Facebook Facebook
Ranking najlepszych kotłów na pellet 2021 na Czyste Powietrze
30.03.2021

Ranking najlepszych kotłów na pellet 2021 na Czyste Powietrze

Bierzemy na test popularne w Polsce kotły na pellet, pozytywnie zweryfikowane nie tylko przez fachowców ale klientów finalnych czyli użytkowników.

Do testu kotłów na pellet 2021 certyfikowanych na Czyste Powietrze zaprosilismy większość producentów. Poniżej zestawienie parametrów tych co odesłali nam ankietę z danymi swoich flagowych kotłów c.o.

W porównianiu kotłów co z podajnikiem na pellet wzięli udział ( wg alfabetycznej kolejności ) :

- Cichewicz kotły c.o

- Defro

- Kołton

- Kostrzewa

- Ogniwo

- Zakład produkcji kotłów c.o spj 

Dane emisji spalin, sprawności cieplnej i klasy energetycznej dotyczą modeli odpowiednio:

- Cichewicz - kocioł co Compact pellet

- Defro - kocioł co Alfa II

- Kołton - kocioł co Pellsmart

- Kostrzewa - kocioł z podajnikiem EEI Pellets

- Ogniwo - typoszerg kotła Eko ellet

- Zakład produkcji kotłów sp jawna - Sigma dual pellets 

Zweryfikowalismy opinie użytkowników tych w/w modeli kotłów - opinia klientów o każdym z nich jest dobra. Sprawdzilismy je na forum murator oraz na trzech popularnych grupach budowania w mediach społecznościowych.

Na co zatem należy zwrócić uwagę, żeby wybrać dobry i skuteczny kocioł co opalany pelletem ?

Kategorie naszego testu to właśnie kryteria, na które powinniśmy zwracać uwagę:

- sprawność cieplna - musi być jak najwyższa

- emisja spalin - musi być jak najniższa 

- waga kotła - solidny piec nie jest lekki

- niskie zużycie paliwa - trzeba pamiętać, że przy sprawnośći cieplnej na podobnym poziomie np: 90-91 % każdy z testowanych kotłów będzie spalał podobne ilości granulatu. Zużycie pelletu wynika z jego kaloryczności i będzie ono podobne przy tej samej wydajności kotła. Na zużycie paliwa może bardziej wpłynąć jego jakość - im niższej jakości granulat z domieszką słabej jakości odpadowej trociny - będzie się bardziej spiekał i zużycie paliwa wzrośnie - piszemy o tym w artykule obok: http://www.komitetantysmogowy.pl/ogrzewanie-pelletem-cena-opinie-uzytkownikow-czy-warto

Jak wyszły te parametry w porównywanych kotłach na pellet z podajnikiem ? 

1. Klasa efektywności energetycznej kotła : tu wszystkie modele kotłów mają tą samę klase A+

2. Sprawność cieplna czyli stosunek ciepła wywtorzonego z danej ilości paliwa. Maksymalna sprawność to 100 % ale nie jest osiągalna w praktyce tylko w testach laboratoryjnych bez strat komina i paleniska - w kategorii tej wygrywa Defro przed Kostrzewą, najniższa wartość to Kołton Pellsmart

3. Emisja OGC - czyli substancji organicznych - najlepiej Kostrzewa, Defro i Cichewicz za nim, najwyżej Sigma pellet

4. Emisja NOx czyli tlenków azotu : najniższa w Defro w Alfa II

5. Emisja pyłów PM - czyli tych co tworzą smog -  wygrywa Sigma dual pellet i to zdecydowanie

6. Waga kotła - świadczy ona o grubości blach, ilości materiałów zużytych do produkcji - nie ma co się oczekiwać im większa waga tym bardziej solidne wykonanie - jak widac po wadze jest tu duża rozbieżność bo najmniej waży piec Kostrzewy i to 250 kg a większość innych przekracza 450 kg 

7. Cena -  budżet na kocioł to indywidualna sprawa każdego z nas. Ci co chcą wymienić stary piec na nowy mają teraz system dopłat na montaz i zakup pieca na pellet - Czyste Powietrze. Powoduje on, że możemy sobie pozwolic na droższy model kotła, bo kotły na pellet tanie nie są. Ich ceny przekraczają 10 tys zł a w przypadku Defro nawet magiczne 20 tys zł. Najtańszy w porównaniu kocioł na pellet to Compact Cichewicza, kolejne " tanie " modele to Eko pellet Ogniwo i EEI Pellet Kostrzewy. 

Producent kotła Ogniwo Biecz   Defro   Kołton Cichewicz  Kostrzewa  Zakład produkcji kotłów sp j
Model kotła Eko pellet Alfa II Pellsmart Compact EEI Pellets Sigma pellet
Klasa EEI kotła  A+  A+  A+  A+  A+  A+
Sprawność cieplna  90%  93,1%  79%  89,6%  93%  90,9%
Emisja OGC mg/m3  7  5  11  6  3  13
Emisja NOx mg/m3  120  92  166  204  175  277
Emisja pyłów PM mg/m3  12,7  20  14  28  8  5
Waga kotła w kg  290  452  450  360  250  550
Palnik z czyszczeniem  tak  tak  tak  tak    tak
Sterowanie przez internet  tak  tak  tak  tak  tak  tak
Cena kotła z VAT 23 % w zł  12 300   22 053   17 000  11 600  13 500  18 600
Cena modułu internetowego  opcja  w cenie  opcja  opcja  opcja  opcja
             

Kotły centralnego ogrzewania na pellet to standard w Europie od lat 90 tych. W Polsce dzięki systemowi dotacji oraz dostępności paliwa - kotły na pellet skutecznie wypierają piece na eko groszek i węglowe. Co nas cieszy !

Który zatem model wybrać ? Wszyskie opisywane modele są dobre, mają niską emisję, wysoką sprawność cieplną oraz fajną automatykę ( również do sterowania piecem przez smartfona ).

Biorąc pod uwagę aspekt cenowy - najlepszą cenę ma kocioł na paliwa stałe tj pelet Compact firmy Cichewicz-kotły co. Najdrożej wychodzi model Alfa II Defro. Jego wysoka cena jest uzasadniona wieloma innowacjami:

ALFA II Defro – Kocioł pelletowy z innowacyjnym palnikiem centralnym i rozbudowanym wyposżeniem dajacym użytkownikowi wiele korzyści i komfortową obsługę. Kompaktowa budowa kotła z możliwością znacznego powiększenia zasobnika na pellet (wersja PLUS)*.Wymiennik ciepła posiada wbudowany system automatycznego czyszczenia oraz zestaw do automatycznego odpopielania.Wyposażony w tzw. palnik centralny zapewniający efektywne spalanie pelletu. Palnik z funkcją automatycznego czyszczenia, gwarantuje niezawodną pracę kotła.Palnik fabrycznie wyposażony w 2 zapalarki. TSS Twin Park System. Nad paleniskiem umieszczono ceramiczne przegrody, a ciepło wykorzystane jest w tylnej części kotła ogrzewając pionowe płomieniówki odzyskując ciepło. W płomieniówkach zastosowano ekonomizery, które zarazem służą do automatycznego ich czyszczenia. Czujnik podciśnienia dozorujący prawidłowy proces w komorze spalania.Wentylator wyciągowy eliminujący problem z niewłaściwym ciągiem kominowym, stabilizujący pracę kotła.Obsługa kotła dzięki zastosowanemu sterownikowi APC CENTER, gwarantuje intuicyjną obsługę i samokontrolę kotła. Sterownik pozwala na obsługę 6 pomp. 2 zaworów mieszających oraz wbudowany moduł internetowy. Posiada zestaw hydrauliczny z pompą obiegową i zaworem termostatycznym jako zabezpieczenie antykorozyjne kotła.Zastosowany czujnik poziomu pelletu w zasobniku pozwala na kontrolę stanu paliwa, a w przypadku wystąpienia braku paliwa, po ponownym zasypaniu nie ma konieczności ponownego procesu rozpalania kotła. Możliwość rozbudowy systemu kontroli spalania o sondę Lambda, która optymalizuje proces spalania oraz zapewnia jeszcze wyższą sprawność kotła przy minimalnej emisji spalin*.

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij