bądź ekologiczny

Facebook Facebook
Program wymiany pieców a stan powietrza w Przasnyszu
09.01.2018

Program wymiany pieców a stan powietrza w Przasnyszu

W Przasnyszu od pewnego czasu funkcjonuje program wymiany starych piecy węglowych na nowe.Korzysta z niego rocznie kilkadziesiąt osób bo jest więcej chętnych niż na to środków.

Przy pierwszych mrozach w 2018 specjalnie pojechalismy do Przasnysza, żeby sprawdzić jak ten program wymiany piecy na ekologiczne wpływa na odzczuwalną jakość powietrza w mieście. Z automatu nasuwa się pytanie:

Czy warto wymieniać stary piec na nowy ekologiczny ?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Oczywiście, że warto każdy ekolog powie, tylko będąc w Przasnyszu widzielismy osobiście mgłę smogową jak w Pekinie. Powietrze można ciąć piłą mechaniczną wieczorem. 

Jednoznacznie wskazuje to na problem walki ze smogiem - potrzebne są rozwiązania systemowe - strefowe - ponadgminne. Co z tego że kilkadziesiąt domów ogrzewa się pelletem skoro innych kilkaset dymi w najlepsze ?

Niestety zupełnie nie widać efektu ekologicznego w sposób odczuwalny gołym okiem w Przasnyszu. Jednoznacznie to dowodzi faktu, że kosmetyczne zmiany nie zastąpią systemowych np: zakazu spalania węgla.


Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij