bądź ekologiczny

Facebook Facebook
Piece i kotły 5 klasy emisji - nowe regulacje
03.10.2016

Piece i kotły 5 klasy emisji - nowe regulacje

Od początku 2018 r. będzie można kupić i zainstalować w domu tylko kotły spełniające najwyższe parametry emisyjne - proponuje rząd. Ma to pomóc walczyć z unoszącą się nad Polską chmurą smogu.

To już kolejne podejście do walki ze smogiem. Rok temu prezydent podpisał tzw. ustawę antysmogową. Zakłada ona, że to samorządy określą, jakim paliwem mieszkańcy będą mogli palić w piecach. Na początku stycznia za ciosem poszły władze Małopolski. Sejmik wojewódzki podjął wówczas uchwałę, która przewiduje całkowity zakaz palenia w kotłach, piecach i kominkach paliwami stałymi, w tym m.in. węglem i drewnem. Jako dopuszczalne do stosowania wskazane zostały paliwa gazowe oraz lekki olej opałowy. Zmiany mają wejść w życie od 1 września 2019 r.

Nie wszystkim uchwała się spodobała. Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie trafiły aż cztery skargi na lokalne prawo antysmogowe. Zaskarżający je mieszkańcy uzasadniali, że ekogroszek też jest ekologicznym paliwem, a jest zakazany, że zakaz palenia węglem narusza swobody obywatelskie, albo że oznacza nierówność wobec prawa, bo w innych miastach można ogrzewać swoje domy czym się chce. Przepisy zaskarżyli także sprzedawcy kotłów. Sąd nie przychylił się do argumentów żadnego z zaskarżających i oddalił wszystkie wnioski.

Zródło money.pl 

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/piece-na-wegiel-nowe-wymagania,23,0,2163735.html

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij