bądź ekologiczny

Facebook Facebook
Nowe przepisy smogowe - POP program ochrony powietrza w 3 województwach
29.09.2020

Nowe przepisy smogowe - POP program ochrony powietrza w 3 województwach

Sejmik Województwa Mazowieckiego przegłosował 8 września 2020 r. nowy Program ochrony powietrza, który m.in. zakazuje używania kominków podczas smogowych dni. Mazowsze jako pierwsze województwo w Polsce wprowadza zakaz palenia w kominkach w dni smogowe.

Kolejne województwa poszły na wojnę  ze smogiem i zanieczyszczonym powietrzem 2 tygodnie później. 28 września Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął nową Politykę Ochrony Powietrza (POP) na trzy kolejne lata. Tego samego dnia Sejmik Województwa Pomorskiego przyjął uchwałę antysmogową o podobnej treści.

Nowa przepisy zakazują palenia w kominku w dniach ze smogiem. Dotyczy ona wszystkich budynków, nawet tych w których kominek nie jest jedynym źródłem ciepła. Nowe prawo zakłada, że jeśli mamy smog, to rezygnacja  palenia w kominku powinna być podstawą działań antysmogowych. Należy pamiętać, że dym ze spalania drewna zawiera duże ilości pyłów zawieszonych i również rakotwórczy węglowodór –benzo(a)piren.

W dni smogowe mieszkańcy w/w województw będą musieli powstrzymać się od grillowania, palenia ognisk, używania kosiarek, pił spalinowych i dmuchaw do liści.

Cieszymy się z nowych przepisów ale mamy mieszane uczucia co do właściwej interpretacji  – mówi szef komitetu antysmogowego Aleksander Brzeziński. Są bowiem kominki nowoczesne, z emisją spełniające nowe wymogi a nawet przepisy ekoprojektu. Trochę mamy tu wylanie dziecka z kąpielą, bo właściciele nowoczesnych kominków, które zakupili za znaczne sumy pieniędzy są traktowani na równi ze starymi piecami.

Drugim pochodnym z tych przepisów problemem jest rosnąca nagonka na spalanie drewna w Polsce - co jest absurdem bo są nowoczesne technologie spalania drewna. Bardzo ekologiczne, nawet bardziej niż spalanie pelletu czy biomasy. Są to technologie bazujące na pirolizie drewna - dwustopniowym spalaniu poprzez zgazowanie. Spalamy wówczas gaz drzewny  - emisja spalin jest porównywalna z piecami gazowymi. Dlaczego zatem innowacyjni producenci, posiadające takie technologie maja mieć problem ze sprzedażą i dostępem do rynku ?
 
 
 

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij