bądź ekologiczny

Facebook Facebook
Najnowszy raport o wpływie smogu na zdrowie
23.12.2022

Najnowszy raport o wpływie smogu na zdrowie

Nie tylko raport o onkologii nie pozostawia złudzeń, także opracowanie Europejskiej Agencji Środowiska o skutkach zdrowotnych złej jakości powietrza to potiwerdza

Smog zabija więcej osób w Europie niż Covid

Dane dotyczące przedwczesnych zgonów są naprawde alarmujące -  jest ich rocznie ponad 238 tysięcy. Korelacja zachorowalności na choroby nowotworowe a jakością powietrza jest potiwierdzona. Tam gdzie jest smog tam rozwija się rak - można tak powiedzieć w skrócie - mówi Aleksander Brzeziński z komitetu antysmogowego.

Na rozwój chorób nowotworowych ma też wpływ zmiana naszej diety - zwiększanie spożycia przetworzonej żywności oraz mięsa przyczynia się także do wzrostu chorób nowotworowych. Mapa zachorowań pokrywa się z mapą smogu oraz zamożności !  Tak styl życia i dieta społeczeństw bogatych wpływa na rozwój raka !

Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska zanieczyszczone powietrze wpływa nie tylko na rozwój raka ale też cukrzycy !

Widać to po liczbie zgonów i zachorowań w Europie - Europa Środkowo Wschodnia oraz kraje bałkańskie w tym Bułgaria i Rumunia mają potężny problem z w/w chorobami ale także znacząco odbiegają z poziomem jakości powietrza od średniej UE. Tam gdzie zaś nie ma smogu - Skandynawia jest tu dobrym przykładem, nie ma chorób nowotworowych. Nalezy pamiętać, że smog, który nas zabija to też wyższy koszt opieki medycznej w kraju oraz powstawanie licznych chorób towarzyszących. Wpływają one nie tylko na śmiertelność i przedwczesne zgony ale też na samą jakość naszego życia. Osoby chore na przewlekłe choroby towarzyszące są często wykluczone z aktywnego życia społecznego. 

W Polsce mamy rocznie 36 500 przedwczesnych zgonów z powodu smogu co daje 415 tysięcy utraconych lat życia. 

Nasuwa się pytanie, kiedy rządzący krajem, samorządy lokalne i partie polityczne poważnie potraktują zjawisko smogu ? Obecnie ceny nośników energii niestety wpływają na jego rozwój a nie ograniczenie. Wystarczy wieczorem zerknąć na naszą mapę stanu powietrza. 

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij