bądź ekologiczny

Facebook Facebook
Koszty ogrzewania w 2022 roku
28.03.2022

Koszty ogrzewania w 2022 roku

Polska Organizacja Rozwojy Technologii Pomp Ciepła PORT PC udostępniła dane na temat kosztów ogrzewania w 2022 roku. 

Obliczenia kosztu ogrzewania objęły dom 140 m2 wg standardu budowania z roku 2017 wraz z całorocznym grzaniem ciepłej wody dla 4 osobowej rodziny. Po ostatnich podwyżkach cen paliw: gazu, węgla i pelletu wychodzi, że najtańszym ogrzewaniem na rynku jest nadal drewno. Mimo, że też zdrożało do 200 zł za m3 to nadal to najtańszy opał szeroko dostępny. Drewno wychodzi jeszcze korzystniej, gdy ma się własne zasoby lasu - mamy wówczas darmowe ogrzewanie.

Najdrożej wychodzi grzanie gazem. W obu przypadkach ogrzewania - najtańśzego czyli drzewem i najdroższego czyli gazem - koszty roczne zależą od samego urządzenia. Czy mamy kocioł grzewczy klasy A+ lub wyżej czy przestarzałe urządzenie o niskim poziomie sprawności i wydajności.

Korzystnie wychodzi grzanie pompami ciepła. Dużo uwagi poświęcono pompom ciepła, które wychodzą też korzystnie na tel np: pelletu czy węgla. Grzanie pelletem już nie jest niestety tak tanie jak kiedyś. Zmiana ceny z 800 zł za tonę na 1600 zł czyli 100 % podwyżka cen powodują, że ogrzewaniem peletem jest nadal komfortowe i ekologiczne ale już nie tak tanie jaki kiedyś, gdy granulat był dużo tańszy niż gaz czy węgiel.

Roczne koszty ogrzewania wyliczono dla praktycznie wszystkich źródeł ciepła. Rok 2022 jest specyficzny, gdyż mimo lekkiej zimy mamy długi sezon grzewczy a nośniki energii mocno zdrożały. Podyżlki cen prądu o tyle mniej dotykają użykowników pomp ciepła, gdyż mają oni zazwyczaj zainstalowane mikro instalacje fotowoltaiczne. I taka instalacja hybrydowa - fotowoltaika z pompą ciepła ma duży sens ekonomiczny.

Aspekt ogrzewania gazem, biorąc pod uwagę chęć uniezależnienia się od rosyjskich surowców oraz bezpieczeństwo i niezależność energetyczną kraju, jest dość niekorzystny dla użytkoników. Szczególnie dla klientów biznesowych ostatnie rachunki za gaz są naprawdę wygórowane i odczuwalne. Kilkaset procent podwyżki cen gazu dla wielu firm, nie jest możliwe do zaakceptowania i wszyscy szukają alternatywy dla gazu. Może być nią pompa ciepła ale też biomasa - pellet, zrębki, trociny czy drewno opałowe. Ciekawą propozycją są to kotły hybrydowe czyli duo - na dwa paliwa. Takie kotły grzewcze wielopaliwowe z podajnikiem mogą spalać drewno i pellet lub drewno i zrębki albo brykiety. Mamy wówczas dostęp do dwóch paliw więc większą samodzielność energetyczną.

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij