bądź ekologiczny

Facebook Facebook
Konsultacje społeczne do ustawy antysmogowej dla Mazowsza
18.08.2021

Konsultacje społeczne do ustawy antysmogowej dla Mazowsza

Nowa ustawa antysmogowa dla województwa mazowieckiego przechodzi obecnie konsultacje społeczne - nasz komitet antysmogowy wypowiedział się juz  w tej sprawie. Wystosowaliśmy pismo z uzasadnieniem do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie - Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych. Naszym zdaniem zakaz stosowania kotłów na paliwa stałe od 2030 roku na terenie wielu gmin województwa nie ma sensu.

Wpływ smogu na nasze zdrowie

W ekspertyzie stanu faktycznego ustawy antysmogowe można przeczytać m.in: "mając na uwadze skutki zdrowotne i finansowe zanieczyszczenia powietrza należy zaznaczyć, że w 2020 r. opublikowany został raport Europejskiego Sojuszu na rzecz Zdrowia Publicznego (European Public Health Alliance) pt. „Health costs of air pollution in European cities and the linkage with transport” (tj. „Koszty zdrowotne zanieczyszczenia powietrza w miastach europejskich i ich powiązania z transportem”). Z raportu wynika, że w 2018 roku łączne koszty społeczne związane ze złym stanem powietrza (np. zmniejszona oczekiwana długość życia) dla Warszawy wyniosły aż 4 222 682 712 EURO, co dla pojedynczego obywatela oznacza koszt rzędu 2 433 EURO. Udział pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5 w łącznych kosztach wynosi aż 90,1%.

Ponadto wiedza o zależności stanu zdrowia od stanu środowiska jest niezwykle ważna w dobie pandemii COVID-19. Według raportu z listopada 2020 r. pt. „Regional and global contributions of air pollution to risk of death from COVID-19” (tj. Regionalny i globalny wpływ zanieczyszczenia powietrza na ryzyko śmierci z powodu COVID-19) w miejscach, gdzie występują wysokie stężenia substancji w powietrzu, organizm ludzki narażony jest na atak z dwóch stron - zarówno długotrwała ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza, jak i aktywność wirusa, oddziałuje negatywnie na układy krwionośny i oddechowy. Ryzyko śmiertelności jest więc większe - aż 28 % zgonów na COVID-19 można powiązać  z długotrwałym narażeniem na zanieczyszczenie powietrza. "

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij