bądź ekologiczny

Facebook Facebook
Jakość pelletu w Polsce - liczne kontrowersje
29.09.2020

Jakość pelletu w Polsce - liczne kontrowersje

Pellet to odnawialne ekologiczne paliwo, szeroko dostepne, sprzedawane w formie paczkowanego granulatu.

Cena pelletu dobrej jakości, z certyfikatem DIN plus przewyższa cenę 1000 zł za tonę, nie dziwi zatem fakt, że jest mnóstwo zgłoszeń na temat nieuczciwych praktyk w zakresie ich produkcji. Na rynku dostępny jest granulat tani, przemysłowy za połowę ceny, który nie rzadko sprzedawany jest jako wysokiej jakości w cenie zbliżonej do ceny peletu DiN Plus. 

Niestety aktualne przepisy zrzucają odpowiedzialność za jakość pelletu ale przede wszystkim za emisję pieca na pelety na użytkownika. Sprawdzamy emisję, jak używamy nie właściwego paliwa to otrzymujemy karę. Tylko jak mamy wiedzieć czy pellet który kupiliśmy jest odpowiedniej jakości ?

Dużo pyłów z płyt drewnopodobych, mdf, hdf i innych jest mieszanych przy produkcji pelletów. Ma to znaczenie ekonomiczne - gdyż jest to odpad i to wymagający spalania w dedykowanych instalacjach o wysokich temperaturach dopalania. W normalym kotle z podajnikiem na pellet , takie paliwo się spali - ale emisja jest wysoka, szkodliwość gazów też nie mówiąc o tym, że wytwarzają się wysokie temperatury spalania i niszczymi znacznie szybciej palnik a nawet sam piec.

Pellet dobrej jakości wrzucony do szklaniki wody będzie pływał, jeśli zacznie tonąć lub szybko się rozkładać pokazuje to , że nie jest wyprodukowany w 100 % według właściwej technologii.

Najprościej jest kupować pellet sprawdzonego producenta, który posiada sieć dystrybucji a także sprawdzone referencje. Niestety kupowanie od handlarzy pelletu NO NAME - może nas narazić na duże problemy, o których pisaliśmy wcześniej.

Stanowczo przestrzegamy przed tanim pelletem  za 500, 550 czy 600 zł niewiadomego pochodzenia.

Prodcenci pelletu z domieszką trocin z szkodliwych pyłów mdf, hdf czy płyt drewnopochodnych nazywają go:

  • pelet ekonomiczny
  • pellet mieszany ( drewno iglaste, liściaste )
Warto zwrócić uwagę na marketingowe chwyty - pellet wyłacznie z czystych zrębek i trocin czyli inne gatunki są z nieczystych ? Tzn z odpadów drewnopochodnych, które powinno się spalać w dedykowanych liniach termicznej utylizacji odpadów ?
 
Wiele organizacji społecznych przestrzega przed jakością pelletu w Polsce a nawet jego szkodliwością.
 
Nie trujmy się  !
 

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij