bądź ekologiczny

Facebook Facebook
Jak długo można palić w piecach na paliwa stałe ?
19.02.2021

Jak długo można palić w piecach na paliwa stałe ?

Od paru lat województwa mają już opracowaną politykę antysmogową zawartą w stosownych uchwałach antysmogowych. Poniżej podajemy dane z woj mazowieckiego, ale wiekszość innych województw ma podobne terminy wymiany kopciuchów na nowe oraz zakazujące użytkowania piecy bezklasowych lub klasy 3 i 4. 

Na przykład Mazowiecka Uchwała antysmogowa obowiązuje od 11 listopada 2017 r o czym niewielu mieszkańców Mazowsza chyba wie. 

Jak długo będzie można używać paliwa stałego oraz urządzeń do jego spalania zatem na Mazowszu ?

  • od 11 listopada 2017 r. można montować tylko kotły spełniające normy emisyjne zgodne z wymogami ekoprojektu (wynikającymi z treści rozporządzenia Komisji UE)

  • od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać w kotłach, piecach i kominkach:

    • mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,

    • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem, 

    • węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm,

    • paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokrego drewna),

  • od 1 stycznia 2023 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno nie spełniających wymogów dla klas 3,4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012,

  • od 1 stycznia 2028 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012, 

  • użytkownicy kotłów klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 będą mogli z nich korzystać do końca ich żywotności,

  • posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 roku na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu, lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.


    Należy pamiętać, że przestrzeganie przepisów wprowadzonych niniejszą uchwałą będzie kontrolowane za równo w kwestii posiadanych urządzeń grzewczych jak i stosowanych rodzajów paliw. Użytkownicy instalacji naruszający przepisy uchwały mogą być ukarani grzywną do 5000 zł lub mandatem do 500 zł. Należy pamiętać, że zgodnie z art. 225 kodeksu karnego, udaremnianie lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli jest przestępstwem zagrożonym karą aresztu.
     

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij