bądź ekologiczny

Facebook Facebook
Dopłaty do aut elektrycznych - co powinieneś wiedzieć ?
27.07.2020

Dopłaty do aut elektrycznych - co powinieneś wiedzieć ?

Do dyspozycji potencjalnych nabywców aut z napędem elektrycznym są 3 programy oferowane przez NFOŚGiW i Ministerstwo Klimatu. Liczą, że dzieki nim liczba aut elektrycznych wzrośnie o 4 000 szt - 2 tys szt aut osobowych i tysiąc dostawczych oraz tysiąc taksówek. 

Jakie programy dotacyjne mamy do dyspozycji ?

  • zielony samochód 
  • e Van
  • koliber
Jakie są warunki otrzymania dopłaty na zakup auta elektrycznego ?
 
Zielony samochód - program dla osób fizycznych z dotacją do 15 % wartości nowego auta, które nie może kosztować więcej niż 125 tys zł. Ogranicza to znacznie niestety możliwości zakupu samochodów z napędem elektrycznym gdyż większość z nich przekracza ponad 160 tys zł np: Nissan Leaf czy BMW I3. W tej cenie mamy możliwość zakupu tylko aut miejskich, szkoda. Gdyby chociaż były dotacje na zakup auta używanego do 125 tys zł to rozszerzyłoby to znacznie atrakcyjność programu. Ale już w pierwszych tygodniach ponad 150 rodzin złożyło wnioski, czyli coś się dzieje.
 
Gorzej jest z programami dla przedsiębiorców:
- koliber dla taksówkarzy, dopłata do 25 tys zł na auto i 5 tys zł na ładowarkę - zainteresowanie niewielkie
- e Van - tu aż 70 tys zł dopłaty - auto bez limitu wartości, 30 % ceny auta można dostać w dotacji, jest też 5 tys na zakup terminala ładowania auta do 22 kWel.
 
Dotacje na zakup auta elektrycznego - nasza opinia
Gdyby były to też dotacje na zakup aut używanych na pewno były by bardziej atrakcyjne. Nowe auta elektryczne tanie nie są, dla taksówkarza to olbrzymi wydatek - tym bardziej, że tańsze są auta hybrydowe. Mają większy zasięg i nie trzeba ich ładować co wieczór. Dla firm e Van jest interesujący, tu mamy najwyższe dotacje do zakupu i to bez limitów. Problemem jest wciaż skromna oferta tych aut w Polsce. Dopiero wprowadzane są dostawczaki jak fiat e-ducato czy mercedes e-sprinter. Na pewno ciekawa jest oferta do zakupu e-jumpy czy e-caddy gdyż małe lekkie dostawczaki są tańsze w zakupie. 
 
Dla osób fizycznych 18750 zł dotacji to też nie jest dużo - tym bardziej, że mamy ograniczony wybór aut do małych miejskich aut elektrycznych. 15 % wartości auta to naprawdę nie jest dużo. W przypadku e Van mamy aż 30 % wartości dotacji i 23 % odliczenie Vat więc w praktyce mamy aż 50 % kosztów do odliczenia.

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij