bądź ekologiczny

Facebook Facebook
Błękitny węgiel - bezdymne paliwo na rynku
16.03.2022

Błękitny węgiel - bezdymne paliwo na rynku

Na rynku pojawił się nowy produkt do spalania w piecach i kotłach co. Błękitny węgiel to bezdymne paliwo workowane dostępne na rynku. 

To paliwo uszlachetnione w obróbce, które ma znaczne lepsze parametry niż popularny eko groszek. Wartość opałowa 27 MJ/kg, siarka 0,3 , popioł 3 %. Spalanie błękitnego węgla redukuje 10 krotnie emisję pyłu, 20 krotnie emisję rakotwórczego Benzopirenu

Testy Błękitnego Węgla – przeprowadzone dotychczas w pięciu miastach Polski Jedlina-Zdrój, Roszków, Żywiec, Kraków (Swoszowice), Zabrze – potwierdzają jego zalety. Wykazano 10-krotnie niższą niż w przypadku zwykłego węgla emisję pyłów odpowiedzialnych za tzw. smog. Do atmosfery trafia aż 20 razy mniej benzo(a)pirenu, czyli silnie rakotwórczego związku z grupy WWA (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne). Z kolei testy prowadzone w Roszkowie na Śląsku, gdzie Błękitny Węgiel trafił do większości domów, wykazały w powietrzu kilkukrotny spadek poziomu stężenia pyłu PM10. Wszystko przemawia więc za tym, że Błękitny Węgiel może stać się paliwem przyszłości. Paliwem czystszego, zdrowszego świata.

Błękitny Węgiel powstaje z wysokiej jakości węgla kamiennego. Nie spala się jednak, jak zwykły węgiel, płomieniem pomarańczowożółtym, z dużą ilością iskier, lecz łagodnym i błękitnym (podobnie jak gaz). Stąd właśnie pochodzi jego nazwa. W wyniku procesu, któremu został poddany, Błękitny Węgiel ma wyższą wartość opałową oraz znacznie niższe parametry emisyjne.

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij